Profilaktyka raka prostaty na świecie

Profilaktyka raka prostaty

Profilaktyka raka prostatyNie ma bezpiecznych sposobów, aby zapobiec raka prostaty, ale można podjąć pewne środki zapobiegawcze, które odnoszą się do diety i stylu życia.

Każdy może dostać raka prostaty, ale najczęściej występuje u starszych mężczyzn i kobiet z rodzinną historią raka gruczołu krokowego. Chociaż, jak wiek i genetyka czynniki, które nie mogą być zmienione, istnieją pewne czynniki, które można kontrolować, i w ten sposób zmniejszyć szanse na obolijevanje.

Odżywianie i zapobieganie raka prostaty

 • Jedz z umiarem i utrzymać spożycie kalorii jest pod kontrolą.
 • Wybierz zbilansowane posiłki. Dieta bogata w zasićenima tłuszcze (tłuszcze zwierzęce w czerwonym mięsie) może stanowić duże ryzyko.
 • Jedz owoce i warzywa. Dieta bogata w owoce i warzywa, wiąże się z niskim ryzykiem różnych rodzajów raka. Produkty bogate w kwas foliowy, mogą być przydatne.
 • Wybierz zdrowej żywności. Zdecyduj pełnoziarniste, takie jak brązowy ryż i pszenny chleb. Ogranicz spożycie słodyczy i soli.
 • Alkohol pić tylko w umiarkowanych ilościach. Zazwyczaj oznacza to nie więcej niż dwa drinki dziennie dla mężczyzn.

Eksperci wciąż badają wiele produktów, aby zobaczyć, czy mogą one pomóc w zapobieganiu raka prostaty. Niektóre z zasad, jak:

 • Jedz pokarmy bogate w kwasy omega-3 kwasy tłuszczowe. Chociaż dieta bogata w większości rodzajów tłuszczów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka i innych problemów zdrowotnych, jest wyjątek. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w mięsie łososia, haringama i skuši, i może zmniejszać ryzyko niektórych nowotworów.
 • Jedz produkty z soi i roślin strączkowych. Soja i inne rośliny strączkowe zawierają fitoestrogene, które zachowują się jak hormon estrogen w organizmie człowieka. Te substancje chemiczne mogą pomóc w zapobieganiu raka prostaty.
 • Pij zieloną herbatę. Zielona herbata zawiera przeciwutleniacze, takie jak polifenole, które mogą pomóc w zapobieganiu niektórych nowotworów i innych problemów zdrowotnych.
 • Należy przyjmować wystarczającą ilość witaminy D. Niektóre badania wskazują, że witamina D może pomóc w zapobieganiu raka prostaty.

O tym, jakie składniki odżywcze połączenia, każdy mężczyzna powinien wprowadzać czytaj w dziale suplementy diety, które każdy człowiek powinien przyjmować.

Otyłość i rak gruczołu krokowego

Naukowcy nie ustalili bezpośrednie połączenie między otyłością i częstością zachorowania na raka prostaty. Nie mniej jednak otyłość może wpływać na poziom hormonów związanych z ryzykiem raka prostaty. Poza tym, może zwiększyć ryzyko śmierci z powodu raka prostaty.

Strategie dla zapobiegania otyłości obejmują:

 • Postępuj zgodnie z zaleceniami dla zdrowego odżywiania
 • Włącz aktywność fizyczną do swojego życia
 • Ćwiczenia codziennie przez 30 minut lub więcej

Selen i witamina E

Niech testy, diety, wykazały, że dzienne dawki minerałów, selenu, witaminy E, albo i jednego i drugiego mogą pomóc w zapobieganiu raka prostaty. Jednak dalsze badania wykazały, że te wtyczki nie ma wpływu na raka prostaty. W niektórych przypadkach, te suplementy mogą powodować skutki uboczne lub spowoduje innym stanem zdrowia.

Przed podjęciem jakichkolwiek dodatków, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent przyjmuje inne bezreceptne leki lub leki na receptę. Przyjmowanie witamin, roślinnych leków lub suplementów diety może stanowić zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza w dużych dawkach. Niektóre z nich mogą nawet zwiększyć ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Rak gruczołu krokowego rozwija się zwykle wolniej niż w wielu innych rodzajów nowotworów. Wielu ludzi żyje z nim od lat.

Roczne badanie gruczołu krokowego nie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, ale być może mogą pomóc w jej wczesnej diagnostyce.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *